גירודים בגוף עקב סרטן

גרד אצל חולי סרטן

במשך טיפולי הסרטן, ייתכן ותבחינו בשינויים בעור. שינויים אלו תלויים בסוג הטיפול שאתם מקבלים ובמינון.

 כמה מהשינויים הנפוצים במהלך טיפולי הקרנות הם אדמומיות (דלקת בעור), גירודים בגוף עקב סרטן ,התקלפות, עור דק ועדין או רגישות מוגברת לאור שמש. אם אתם עוברים טיפולי כימותרפיה, ייתכן ותפתחו שינויים בגוון העור או בפיגמנטציה (כתמים בעור), עור יבש מאוד, פריחה, אדמומיות, גרד בראש ובקרקפת התקלפות או רגישות מוגברת לאור שמש. אם תבחינו באחת מתופעות אלה, דאגו להראות זאת לצוות הרפואי האונקולוגי המטפל, שכן הן עשויות להיות סימני תגובה לתרופות מסוימות או להצביע על צורך בשינוי מינוני ההקרנות או הכימותרפיה. ציפורניי הידיים עשויות להיחלש, להישבר, להתפצל או להיסדק, אך עלול גם להתפתח זיהום פטרייתי, מומלץ להתייעץ עם רופא עור.

 

רחצו במים פושרים ככל האפשר. השתמשו בסבון טיפולי 3.5 PH עדין ללא חומרי צבע וללא ריח . ממלץ להמתין 1-2 דקות לפני השטיפה על מנת לאפשר לסבון לבצע את ניקוי העור.

ממלץ לא להשתמש בדאודורנט או מבשמים למיניהם .•  השתמשו במכשיר גילוח חשמלי(ממלץ לחטא לפני השימוש), כדי להימנע מחתכים וזיהום בגילוח.

  • ביגוד, מומלץ להשתמש בבגד תחבושת רפואי כשכבת בסיס הראשונה הבאה במגע עם העור על מנת למנוע את השפעתם של הכימיקלים המספגים בטקסטיל.
  • כאשר מתפתחת דלקת (אדמומיות) וגרד בגוף ו/או בקרקפת עקב הסרטן , ניתן לעשות "חבישה רטובה" עם קרם לחות או משחה רפואית משולבת. כפות הידיים במגע עם חומרים מגרים רבים מאוד. מומלץ לצמצם את המגע עם מים, במגע עם מים להשתמש בכפפות ניטריל (לא לטקס), ממלץ שימוש בכפפות רפואיות, ניתן לבצע "חבישה רטובה" בהתפתחות דלקות . לכפות הידיים מומלץ להשתמש בקרם מגינית שמנוני יותר המכיל אבץ (זינק אוקסיד).
  • כביסה מומלץ להשתמש באבקת כביסה תינוקלין (לכלל כביסת הבית) ולא להשתמש במרכך כביסה .במקום מרכך כביסה ניתן להשתמש בחצי כוס חומץ רגיל. במידה ומשתמשים במייבש כביסה ממלץ להכניס לתא המייבש "כדור מנייר כסף" (רגיל מהמטבח) ולהשאירו שם.
  • הגנו על עורכם מפני קרני השמש. מרחו משחת הגנה טבעסאן( רצוי פיזיקלי), גם בימים מעוננים,חבשו כובע ובגדים עם שרוולים ארוכים כדי שלא לחשוף את העור לשמש וקחו אתכם שמשיה כאשר אתם יוצאים מהבית בשיא החום.
  • הגנו על עורכם מקור או חום קיצוניים.
  • " השקו " את העור באמצעות קרם לחות מקצועי, 2-3 מריחות ביום על כל שטח העור.(מריחה נדיבה כ 600 ML בשבוע)
  • הימנעו משימוש בתכשירים מבושמים ובעלי תוספת חומרי צבע, שכן אלו עלולים לגרות את העור.

ערכת פרוטוקול טיפול בעור – לחצו כאן

 

התוכן במאמר זה אינו מהווה חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.

שתפו פוסט:

שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

לכתבות נוספות:

שיחת ייעוץ טלפונית יכולה לעשות את כל ההבדל